KUALA LUMPUR GEZİ NOTLARI

Singapur’dan sonraki durağımız Kuala Lumpur oldu. Kuala Lumpur’da bir gece iki gün kaldık.Daha fazla kalmak ister misin ? diye soran olsaydı cevabım “hayır” olurdu. Tabi yine de farklı kültürleri görmek adına;eğer yolunuzun üzerindeyse ve vaktiniz var ise 1-2 gece kalınabilir:)

Şimdi gelelim nerelere gidilir? Neler yenir? Nerde kalınır?

ALTIN ÜÇGEN BÖLGESİ

Bu bölgede ;

-Petronoz ikiz kuleleri

-Central Park(KLCC Park)

-Manera Kuala Lumpur Kulesi

yer almaktadır.

Petronoz ikiz kuleleri

Dünyanın en yüksek binalarıdır.Pazartesi kapalıdır ve günlük kapasitesi vardır.Bu yüzden saat 8:30 gibi kulenin kapısında olunması gerektiği öneriliyor.Biz saat 7:30 civarı kapıdaydık ve önümüzde 10 kişi filan vardı.Biletinizi alıp , girmek istediğiniz saati seçiyorsunuz ve aynı saati seçen kişilerle birlikte kuleleri gezdiriyorlar.Açıkçası bizim çok ilgimizi çektiğini söyleyemem.İki bina arasındaki köprüye çıktık ve Kuala Lumpur’un binalardan oluşan manzarasını izledik.Sonra en üst kata çıktık orada da kulelerin maketleri,tanıtıcı filmler vs .. vardı. Sıkılırsanız erken inemiyorsunuz,grupla beraber inmeniz şart.Biz sıkıldığımız için biliyorum 🙂 Ama yine de buraya gelipte kulelere çıkmadan gitmek olmazdı.

dd51af57-c99a-46e7-9800-9e22954ac52f

İkiz kuleler en üst kat

Central Park(KLCC Park)

Bildiğimiz yeşillikli, taşlı,göllü bir park:) 4.katta Petrosains Keşif Müzesi var.Petrol öyküsünün anlatıldığı interaktif bilim keşif merkezidir.Yağmur ormanları arasında karanlık yürüyüş gezileri yapılır,şarkı söyleyen dinozorla eşliğinde eski çağlara gidilir,molekül dünyası keşfedilir ve petrol kulesine yolculuk yapılır.09:30-17:30 saatleri arası açıktır.

Manera Kuala Lumpur Kulesi

Asya’nın birinci,Dünya’nın ise 4. yüksek kulesi.Kulenin gözlem odasından ve döner restoranından şehir izlenebilir 🙂

DATARAN MERDEKA (MERDAKA MEYDANI)

Şehrin meydanıdır. Meydanın altında Putra Plaza yer alır.Aşağıda yazdığım yerlerde meydandadır.

 -Milli Tarih Müzesi

-Sultan Abdulsamed Binası:40 metre yüksekliğindeki saat kulesiyle görülmeye değerdir.Şu anda yüksek mahkeme ve tekstil müzesi olarak kullanılıyor.

-Masjid Jamek: Şehrin en eski camisidir.08:30-12:30  14:30-16:00 saatleri arasında açıktır.

-Kuala Lumpur Tren İstasyonu

-Musium Negara

-Kuala Lumpur Göl Bahçeleri:Kuş parkı,kelebek parkı,geyik parkı ve orkide bahçeleri içindedir.Buraya Sultan Mohammed durağından kalkan 21C numaralı otobüs yada Chinatown’da bulunan Kota Raya alışveriş merkezinin oradan kalkan 21B-22-48C ve F3 numaralı otobüs ile gidilebilir.

BATU MAĞARASI

  Hintlilerin en kutsal mekanı ve Tanrı Murugan’a adanmış.Önünde altın renkli 42.7 metre uzunluğunda bir Murugan heykeli var.Mağaranın girişinde tam 272 basamak var ! 🙂 Merdivenleri çıkarken küçük,şirin maymunlarla karşılaşabilirsiniz.

c7246713-ff90-4263-9f62-71025b645db1
Murugan

e6876aff-7fb9-4dcb-a80d-b4152cd154a0

      Ha gayret az kaldı 🙂

 a4b3741a-6365-4db8-9d9c-9fe31fbd3a21
Kuala Lumpur’da ki en güzel şey 😛

 Mağaranın içersinde küçük küçük birkaç tapınak var. Buralarda tütsüler yakılıp,dualar ediliyor.Mağaranın içinde ölü güvercin ve tavuklar vardı.Bunlardan dolayı sanırım içerisi çok ağır kokuyordu.

Batu mağarasının ön tarafındaki meydanda biz gittiğimizde yiyecek pazarı vardı ve yiyecekler inanılmaz pis durumdaydı.. Tabi ki dayanılmaz kokular ! Buradan kaçarak mağaraya sığınmak istedik aslında ama mağaranın da dışarıdan çok farklı olduğunu söyleyemeyeceğim.

Batu mağarası farklı bir deneyimdi. Merdivenleri çıkmayı ve kokulara dayanmayı göze alıyorsanız tabi ki gitmelisiniz. Farkılı kültürler,farklı insanlar her zaman iyidir 🙂

Bu arada Batu mağarasına metro ile 30 dk da ulaşabilirsiniz.

NOTLAR

1-Şehir merkezinde otel arıyorsanız,internetten KLCC olarak bakmalısınız.Petronos kuleleri şehir merkezindedir ve kulelerin çok yakınında güzel bir alışveriş merkezi var.Biz zamanımızın çoğunu burada harcadık sanırım 🙂

2-Bukit Bintang en merkezi ve canlı caddedir.

3-En önemli eğlence merkezi Beach Club.

4-Köri sosuyla yapılmış yemekler yenebilir.

5-Rendang Tok isimli (hindistan cevizi sosunda pişirilen balık çeşidi) yemekleri meşhur.

6-Sarı taksiler tercih edilir.Akşam 6’dan sonra gece tarifesi açılır.Otele çağırılan taksiler daha pahalıdır.

7-China Town’da yer alan Petaling sokağında çin pazarı kurulur.Buraya birkaç dakika yürüme mesafesinde Pasar Budaya var.Burada da antika saat,değerli taş ve mücevherler vardır.
Kuala Lumpur aklımda; yüksek binalarıyla,fakir bölgeleriyle,kötü kokularıyla yer etti.Umarım sizlerde benden daha güzel duygular uyandırabilir.Sonra ki durağımız mavinin,yeşilin,güneşin,huzurun bir arada olduğu Phuket 🙂

Görüşmek üzere..

 

 

Bir Cevap Yazın