HONG KONG GEZİ NOTLARI

1037b77e-509b-4efa-883b-749d4c90bbef

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesidir. Hong Kong 4 ana bölgeden oluşuyor;Kowloon Yarımadası,Hong Kong Adası,Yeni Bölge ve Uzak Adalar. Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.Kısacası Hong Kong gökdelenlerin merkezidir.Kowloon tarafı biraz daha yeşillik olmasına rağmen Hon Kong tarafına geçtiğimizde , gökdelenlerden neredeyse gökyüzünü göremeyeceğimi zannettim.Etrafı yüksek gökdelenlerle sarılmış daracık sokaklar benim çok hoşuma gitmedi açıkçası..Ya da gitmeden önce Hong Kong ‘u çok gözümde büyütmüştüm bilmiyorum..Size aman gitmeyin vakit kaybı diyemem tabi ki farklı bir kültür var çünkü orada..Ben tekrar gitmem ama gitmemiş olsaydım yine gitmek isterdim 🙂

VİCTORİA TEPESİ(THE PEAK)

551 metre yükseklikte olan bu tepeye 18:00 gibi çıkarsanız.Hem gündüz hem de gece manzarasını görebilirsiniz.Tepe dedikleri için ben öyle yüksekte büyük bir alan, bir park gibi bir yer beklemiştim.Bir Avm’nin içinden geçerek onun en üst katına çıkıyorsunuz gibi bir durum var..Aman canım neyse ne manzara çok güzeldi gerçekten:)Tepeye tramvaya binerek yada taksiye binerek çıkabilirsiniz.İkisinde de çok çok uzun kuyruk var.Taksiyle 7-8 usd gibi bir ücrete çıkılabiliyor.

0b1677dd-8cf5-4921-bf91-19292c212c53

Victoria Tepe’sinden Aberdeen limanına giderek,eski bir balıkçı teknesi ile limanı gezebilirsiniz.

AVENUE OF STARS

Kawloon’da en turistlik nokta Tsim Sha Tsui bölgesidir.Buradaki Avenue of Stars caddesi de Hollywood gibidir.Uzak doğu film yıldızlarına ait simgelerin bulunduğu bir caddedir.Burada Dünya’nın en büyük 5.asma köprüsü Tsing Ma’yı da görebilirsiniz.Bu köprü Lantau adası ile bağlantı sağlar. Hong Kong’dan Kowloon Bölge’sine ”star ferry” le ya da ”metro ” ile geçebilirsiniz.Taksi Hong Kong’da çok pahalı değil ama adadan adaya geçişte ekstra bir ücret alıyor.

A SYMPHONY OF LİGHTS

Guinnes Rekorlar kitabına giren Dünya’nın en büyük ışık ve ses gösterisidir. Hong Kong bölgesinde her gece 20:00’de yapılır.Ben ses kısmını duyamadım ama ışıklar gerçekten güzeldi.En güzel izleyebileceğiz yerler;Tsim Sha Tsui ‘de Avanue of Stars caddesi veya alternatif olarak Kawloon Public Pier ‘da izleyebilirsiniz.Önlerden izleyebilmek için biraz erken gidebilirsiniz.Kafanızın sağından,solundan,altından,üstünden çıkan selfi çubuklarına hazır olun 🙂

6e369356-58a1-4cd5-b20a-52335a4400eb

MAN MO TAPINAĞI

Soho tarafında olan bu tapınak ,taoizmi savunuyor.Giriş ücretsiz ve oldukça otantik bir yer.İçeride çok ağır bir tütsü kokusu var .Migreni olanlar dikkat etsin 🙂

NGONG DİNG BİG BUDDHA

Lantau adasında ki büyük budha heykeli.Bir yere kadar metro ile giderek,sonra teleferiğe yada otobüse binmeniz gerekiyor.Teleferik yolculuğu 45 dk gibi sürüyor.Benim gibi teleferikten korkanlar için çok hoş bir durum değil tabi ama gezmek uğruna katlanıyoruz ne yapalım .Var olan otobüste, büyük ihtimal çok sık hareket etmiyor ve virajlı yollardan daha uzun sürede gideceğini düşünüyorum.Teleferik bileti için önceden bir turdan yada internetten bilet alırsanız ,bizim gibi 1,5 saat sıra beklemezsiniz.İki çeşit teleferik var;bir bildiğimiz teleferik , birde tabanı cam olan.Giderken aşağıdaki manzarayı görebilesiniz diye(sanki çok lazımmış gibi 😛 ) Biz arkadaşlarımın isteği üzerine tabanı cam olana bindik.Tabi korkudan hiç tabana bakmadığım için size bir tavsiyede bulunamayacağım 🙂 Big Buddha’nın orası gerçekten soğuk , mutlaka yanınıza kalın bir şeyler alın,eldiven ,bere bile alabilirsiniz,okadar..

                                                                       a56144a7-e8ed-4057-ad0c-a18943dc31f5                 9278e4c2-09d7-4898-84bd-ab162a735005

99133564-0791-4bf6-bbe8-f6e9af362da5

LADİES MARKET AND NİGHT MARKETS

Adından da anlayacağınız üzere bu pazarda kadınlara yönelik yok yok .Taklit ürünler çoğunlukta . Aklınıza gelebilecek  her şeyin taklitini yapmışlar:) Magnetler,çay seromonisi setleri,hediyelik eşyalar.. her şey burada çok ucuz..Pazarlık yapmaktan kaçınmayın.İstediğiniz fiyata vermezlerse,dükkandan çıkın  peşinizden geliyorlar.

Temple street,Sai Yeung Choi street ve Fa Yuen Street ‘teki gece pazarları güzel.

Times Square Shopping Mall’ın orada açık hava pazarı var.Deniz ürünleri ve kasapların olduğu yer,iğrenç kokuyor ama ilginç 🙂

MONGKOK COMPUTER CENTER

Elektronik alışverişinizi buradan yapabilirsiniz.Ladies market hemen bu binanın önünde kuruluyor. Tai Koo Shing’te ki ”City Plaza” Hong Kong’un en büyük alışveriş merkezi.

CHEUNG CHAU ADASI

Eski bir Çin Ada’sı ve Central’dan vapurla gidiliyor.Hızlı vapur 35 dakika,yavaş olan 1 saat sürüyor.Deniz ürünlerini güzel yapan restoranlar var.

*Exchange Square’deki otobüs terminalinden,otobüsle 45 dakikada Stanley Kasabasına gidebilirsiniz.

NE YENİR?

*Yemek için en ideal bölge ;Soho Bölgesi ve Victoria Limanı çevresi.Yemeklerin soslarını ayrıca isterseniz sizin yararınıza olabilir:) Soho’da ki Vivo Restoran’ı tavsiye ederim.

*Hong Kong parkında çay müzesi ve çay seramonisi yapan çay evi ”Lock Chau House” var.Çayın yanında mutlaka ”dim sum” sipariş edin.Dim sum,mantının daha büyüğü ve buharda pişmiş olanı.Karidesli,etli,sebzeli,peynirli,mantarlı..gibi çeşitleri var.Bence kesinlikle çok başarılı. Hong Kong seyahatim boyunca her fırsatta yediğimi söyleyebilirim.

d1e2cbff-9519-4390-b354-7587b5900ac7

*Jumbo Restoran;denizin ortasında bir restoran.Küçük bir tekne ile geçiyorsunuz.İç ve dış mimarisi gerçekten çok güzel ve büyük bir bina.Fiyatlar aşırı pahalı değil.Yemek yemeseniz bile ,gidip gezmenizi mutlaka öneririm.Biz burada ; ana yemek olarak Hong Kong’un meşhur Pekin Ördek’ini yedik.Görüntüsüne bakmayın gerçekten çok lezzetliydi:)

9cdd0b36-e3ad-4117-859b-d82ba729fda4

                                       a23de4ba-d041-45ff-9d74-e3cd720dfdf9                3fa7504b-0ed5-4d3a-83cf-957038b1146f

*Dim sum,siu mei(közlenmiş domuz eti),körili balık köftesi,yumurta tartı,deniz ürünleri,snake king ve pekin ördeği Hong Kong yemeklerden.

Congee;haşlanmış pirinç ile yapılan bir yemek.

Tong Sui; Yöresel tatlı.Aslında tatlımsı bir çorba.İçinde fasulye,şeker ve puding var.

Kanton mutfaklarında her çeşit hayvan yemeği bulabilirsiniz.

*Tim Ho Wan ;Sham Shui Po caddesinde en eski şubesi olan Michelin yıldızına sahip restoran.Kapısında çok sıra vardı,çok aç olduğumuz için biz bekleyemedik.

*Çin çileği yenilebilir.Tipi rambutana benziyor.

*New Territories bölgesinde,Sai Kung köyünde güzel deniz ürünleri yapan restoranlar var.

*Lantau Ada’sın da ;ağaçtan  kazıklar üzerinde baraka evlerin kurulduğu  ” Tai O Fishing Village ” güzel.

*Son olarak ben hiç bir şey yiyemiyorum,lanet olsun Çin yemeklerine derseniz.İstanbul Express’e uğrayabilirsiniz:)

GECE HAYATI

*Kowloon arkasında Tsim Tsa Tsui eğlencenin merkezi. Soho ve Lan Kawai Fong da da güzle mekanlar var.

*Night Club’lar Wan Chai’de var.

*Portland ve Sangay caddesinde gece hayatı biraz değişik,gidin ve görün 🙂

NOTLAR

1-Giderken uçak (gidiş-dönüş) ve otel çıktılarını mutlaka yanınıza alın.

2-Havaalanın da pasaport göstererek,Airport Express Travel Card’ı (metro bileti) satış noktasından alabilirsiniz.Üç günlük ve günlük kartlar var.Kartın depozito ücretini (%20) dönüşte geri alabiliyorsun.Metro 00:30 yada 1:00 ‘a kadar çalışıyor.

3-Taksilere dikkat edin.Maviler Lantau Ada’sına,Yeşiller Yeni Bölge’ye,Kırmızılar her yere gidiyor.Havaalanına da hepsi gidiyor ..

4-Kowloon yada Hong Kong’tan havaalanına trenle 25 dakikada gidebiliyorsunuz.Taksiler de ucuz sayılır. Bu yüzden biz Hong Kong’ta gezerken ,havanında beklemediğimiz kadar soğuk olmasından dolayı ,genelde taksiye bindik.

5-İki katlı tramvaya Ding Ding deniyor.Ödemeyi inerken yapıyorsunuz.

6-Hong Kong prizleri bizim ülkemizden farklı.

7-Mutlaka Jumbo Restoran’da yada iyi bir restoranda Pekin ördeği yiyin.

8-Mutlaka bir çay seromonisine katılarak,yanında dim sum yemeden Hong Kong’dan dönmeyin 🙂

9-Biz Hong Kong ‘a Şubat ayında gittik.Şansımıza Hong Kong, tarihinde en soğuk Şubat ayını yaşanıyormuş. Hava beklemediğimiz soğuklukta olduğu için ,gezerken tabi biraz sıkıntı oldu.Bir de benim gökdelenlere karşı olan alerjim (Hong Kong’tan başka ne bekliyorsam) yüzünden Hong Kong ‘u çok sevemediğimi söyleyebilirim ama emin olun gecesi daha güzel.Çünkü ışıklandırmalar ,şehri daha sevimli hale getiriyor.Çok garip bir şekilde şu an orada gezmek istiyorum ama bunun  Hong Kong’tan değil de içimde ki gezme aşkından olduğu şüphesiz..Madem burayı çok sevmedik, ilk aşkım Singapur‘a gönül rahatlığıyla gidebiliriz o zaman ..Beni özleyin anacığım 😛

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın