RİO DE JANEİRO GEZİ NOTLARI

Rio’ da benim aklıma kazınan en güzel şey..Tabi ki harika plajları ve insanların 7’den 70’e sürekli spor yapmasıydı..Amaaann plaj işte ne olacak demeyin..O kadar geniş,o kadar uzun ve o kadar harika ki..Özellikle saat 17:00’den sonra bütün Rio halkı plajlara dökülüp spor yapıyorlar.Havada uçuşan topları sayamıyorsunuz bile ..Plajların kenarlarında açık hava spor salonları var..Üye olanlar gidip orada spor yapıyorlar.Zaten neredeyse herkes ya bisiklet ya paten yada kaykay’a biniyor.Kimse kimseyi rahatsız etmiyor,herkes kendi havasında..

Rio’da deniz her zaman dalgalı ama bir o kadar da berrak.Ay şöyle bir yüzeyim,dur ben bir açılıp geleyim falan gibi şeyler mümkün değil..Ama dalgalarla boğuşarakta güzel vakit geçirebilirsiniz.Yalnız dikkatli olun dalgadan sonra kendinizi diğer kıyıda bulmayın 🙂

00cf809a-8804-4a6e-9da7-bf0bb236e248

Tabi ki Rio hakkında başka bir konu daha var.Gelir dağılımının çok dengesiz olması ..Bir yerde çok lüks evler ,diğer yerde favela dedikleri çok fakir halk,her yerde evsizler..Gerçi rahatsız etmiyorlar, en fazla el uzatıp para istiyorlar ama insan yinede bir tedirgin olmuyor değil.Hırsızlık o kadar fazlaymış ki;evlerin bahçeleri kalın demir parmaklıklar ile çevrili,hepsinde kamera ve alarm sistemi var.Bununla beraber aynı evlerin pencerelerinin önü de demir parmaklıklarla çevrili..Brezilya hakkında felaket senaryoları okuyup gözünüzü korkutmayın ama; yine de dikkatli olun.Yanınızda çok para taşımayın,plaja giderken cep telefonlarınızı otelde bırakın filan..Benim plajda parmak arası terliklerimi çaldılar,otele kadar terliksiz yürümek zorunda kaldım..Durum o kadar vahim aslında ama Rio’da bunun dışında da bizi korkutacak en ufak bir olay yaşadığımızı söyleyemeyeceğim..

Biz Rio’da bir Brezilya popsu görelim diye bütün sahil yürüdük.Sonunda gördük evet ama kumdan yapılmışını 🙂 Bence sabah kahvaltıda bile sırf şekerli yiyecekler hatta yaş pasta yedikleri için;bayanlar almış başını gitmiş. Valla kıskandığımdan söylemiyorum 🙂 Tabi ki güzelleri de var ama öyle her yerde değiller..Ama durum erkeklere gelince,biraz farklı.Yukarıda ne kadar çok sporu seven bir millet olduklarından bahsetmiştim. Yakışıklılardı şimdi ne yalan söyleyeyim ,öyle sahil boyunca falanda yürümenize gerek yok her yerdeler 🙂

Rio’da gezebileceğiniz bir kaç yerde var tabi ki ama onları hemen aradan çıkarıp,siz plajın tadını çıkarın 🙂

CORCOVADA

Corcovado  şehir merkezinin batısında yer almasına rağmen, hemen hemen şehrin her tarafında görülebilmektedir. Dünyaca tanınmış ve şehrin önemli simgelerinden birisi olan 38 metre yüksekliğindeki Kurtarıcı İsa Heykel’i dağın doruğunda yer alır.Tepeye çıkmak için turlarla anlaşabilirsiniz,küçük trenler çıkıyor ve taksiyle de gidilebilir.Benim Rio ‘da en çok görmek istediğim yerdi ve bence etkileyici bir heykel..Gece ışıklandırılmış haline bakması da ayrı bir keyifli..

 

Processed with Moldiv

SUGAR LOAF MOUNTAİN

396 metre yüksekliğindeki bu dağa kesme şekere benzemesinden dolayı Kesme şeker Dağı denilmiştir. Teleferik hattının ilk kısmı Babilônia doruğu ile Urca doruğu arasındadır. Urca ‘da teleferikten inerek orasını geziyorsunuz.Daha sonra başka bir teleferik ile dağın doruğuna Pão de Açúcar’a  ulaşıyorsunuz.Ben teleferikten korkan bir insan olarak;bir kere teleferiğe binmek için kendimi hazırlamıştım ama ikinciye tekrar binmem gerektiğini anlayınca ,bu fikirden çok hoşlandığımı söyleyemeyeceğim 🙂

                                                                            20e039d1-648b-43c6-8c8d-00532672bf6a                db290ddd-259d-4b4d-8f06-bee978fef677

Gittiğimize değdi mi..Evet..Yukarıda manzara çok güzeldi..Aklımda kalacağına; gittim gezdim gördüm.Pişman değilim 🙂

b1d03f60-1234-41fd-9100-4eacbf4aee72

RODRİGO DE FREİTAS LAGOON

Tatlı su gölü.Etrafında satıcılar,parklar falan var..Öyle mutlaka görün gidin gibi bir yer değil.Klasik bir göl. Biz gece gittiğimiz için,biraz tenhaydı ,çok güvende hissetmediğimiz için kendimizi çok vakit geçirmedik.Gündüzde plaj varken ,gölün çevresinde ne yapayım zaten canım..

SANTA TERESSA

Rio’nun tarihi yeri.Eski ve tarihi binalar var.Ben güvenlik açısından taksiyle gitmenizi öneririm.Bölgede ki Aprazivel restoran çok güzel..

NITEROL

Burada dev bir şarap şeklinde modern sanat müzesi varmış ama biz gitmedik.Zaten Rio’nun plajları halka açık modern sanat müzesi gibiydi 😉

AVENIDA CHILE

İç mimarisi güzeldi.Katedral’in de içi epey serindi. Rio sıcağında iyi geldi 🙂

db9ce204-8010-4efb-99f9-a3969dc981c4

*Bir de Rio’da yağmur ormanları var ama biz zaten buradan yağmur ormanlarının babasına( Iguaçu’ya )geçeceğimiz için gitmedik.Siz de Iguaçu’ya gidin oraya gitmeyin 🙂

NE YENİR?

*Porcao restoran;girişte belli bir ücret ödüyorsun yalnız bu ücrete içeçekler dahil değil.Masanda bir tarafı yeşil,bir tarafı kırmızı kartlar var.Kartının kırmızı yüzünü çevirene kadar sürekli tabağına farklı çeşitlerde etler geliyor.Her şey gerçekten çok lezzetliydi. Rio’da bu tarz restoranların en iyisi burasıymış. Kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim.Zaten Rio’da et yiyeceksiniz yani ; 7 cm kalınlığındaki eti bile kaşıkla kesiyor adamlar ,o kadar harika yapıyorlar.Ağzımın uyu aktı,stop 🙂

3ec9b68d-3172-48e4-aee9-6cadbb9f3507

*Yoruba(Brezilya Mutfağı);eski dekorlu,çok güzel bir tatlıcı.2. katında açık büfede güzel yemekler var.

*Marus Copacabana;Et ve deniz ürünleri muhteşem..

*Picanha etin en iyi kısmı.Aklınızda olsun 😉

*Plajlarda satılan Globa isimli krakerler iğrenç ..

*Brezilya’da yetişen ve amazon meyvesi olan Beyaz Açai ‘den yapılan dondurmanın mutlaka tadına bakın.

*CAIPRINHA;lime,kivi ve passion fruitten yapılan yerel bir içki.Ben çok bayılmadım ama bayılanlar var 🙂

*BATIDA ; çok sert bir içki.

*Bira olarak Chopp denenebilir.

GECE HAYATI

*Ipanema’da fiyatlar diğer bölgelere göre biraz daha yüksek. Romario gece kulübü çok iddaalı yalnız en top club’lar hipopotamus ve w.

*Rio di scenarium;en kaliteli latin müzik ve dans barlarından biri.Yerini biraz bulmakta zorluk çekebilirsiniz,çıkmadan otele sorun,rahat edin..

*Copacabana;seks turizminin yoğun olduğu bölge.

NOTLAR

1-Havaalanından Havataş benzeri otobüsler var ama direk havaalanına bağlı taksilere binin ve kredi kartı ile ödeyin.Çünkü havaalanından döviz bozdurmak çok mantıklı değil.Kur çok düşük ve fazla komisyon alıyorlar.

2-Otelin önündeki taksileri kullanmanızda fayda var.Hatta gece eğlenmek için çıktığınızda anlaşırsanız ,almaya da geliyorlar.

3-Gezerken pasaport fotokopinizi ve otel kartvizitinizi yanınızda bulundurmanızda fayda var.

4-Copacabana’da yol tarafında akşamları güzel bir pazar var.18:00-23:00 arası.Bir çok mağazaya göre tabi ki daha ucuz ve gezmesi keyifli bir pazar.

5-Ipenama’da sadece Pazar günleri kurulan Feira Hippie pazarı var.

6-Copacabana sahilinde mutlaka yürüyün ..

7-Ipenama plajı en güzel ve şu an için en popüler plaj.Plajın en güzel ve hareketli noktası 9 numaralı kule (Posto Novi)

8-Şort ,parmak arası gezin,dikkat çekmeyin 🙂

9-14:00’ten sonra plajların keyfini çıkarın.

10-Biz en güvenli bölge olduğu için Ipanema bölgesinde kaldık.Hiç bir güvenlik sıkıntısı yaşamadık.O yüzden tavsiye ederim.Eğer denize girilebilecek bir mevsimde gidiyorsanız,otelin plaja yürüme mesafesinde olması önemli bence.Hem gündüz plaja giderken rahat edersiniz hem de gece sahil boyunda bir tur atar,Rio’nun keyfini çıkarırsınız.

10-Et ye ..Et ye.. Et ye…Bol bol ye 🙂

Ben buradan düşündükçe heyecanlandığım Iguazu Şelale’lerine gidiyorum.Bence ; siz de düşünün ve heyecanlanın çünkü gerçekten olağanüstü bir yer 🙂

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın