VENEDİK GEZİ NOTLARI

 

Venedik bütünüyle Dünya Mirası listesinde olan bir şehirdir.Kuşkusuz bir insan tarafından yapılan en güzel şehir ve Avrupa’nın en romantik şehri olarak tanımlanır.Kısacası;Venedik aşıklar şehridir arkadaşlar. Valla nedenini tam olarak açıklamayacağım ama her yer su üstünde olduğundan mıdır nedir,insan böyle bir değişik hissediyor,bir romantiklik geliyor..Bunlar hep nemden aslında nem çok nem orada 😛

Bundan tam 6 yüzyıl önce Venedikliler, kendilerini savunmak amacıyla karadan gelecek olan saldırılara karşı akarsuların yönünü değiştirerek lagüne yönlendirmişler ve bunun sonucunda da şehrin etrafı sularla kaplanmış ama Venedik’te evler sağlam kazıkların üzerine yapıldıkları için evlerin temellerinde hala bir sıkıntı yoktur. Maalesef ki özellikle ilkbahar ev sonbahar dönemlerinde Adriyatik Deniz’inin hareketleri nedeniyle Venedik sular altında kalıyor.Hatta bu dönemlere denk gelirseniz;sular altında kalan San Marco Meydan’ında gezebilmek için neredeyse kasıklarınıza kadar gelen sarı lastik botlar satıyorlar.

Bunların yanında tabi ki Venedik inanılmaz bir şehir..Her yer sular altında,evlerin kapıları suya açılıyor,evlerin önündeki merdivenler sular altında kalmış. Bir yerlere giderken deniz aracına binmek zorunda kalabiliyorsunuz ama bu durum eskiye göre daha az herhalde çünkü çoğu yer birbirine köprü ile bağlanmış durumda ama yinede neredeyse herkesin kapısının önünde bir iskele var..

Biz aşağıda yazdığımız her yeri yürüyerek gezdik.Sadece keyif yapmak için gondola bindik o kadar 🙂

SAN MARCO MEYDANI

309a73ed-d376-46df-8bc7-90f1f7aa7f08

Venedik’in turistler ve güvercinler tarafindan en çok ziyaret edilen meydanıdır.Çok büyük ve baktıkça bakasınızın geldiği bir meydan 🙂 Venedik’te görmek isteyeceğiniz bir çok bina bu meydanda bulunuyor.Bunlardan bazıları;

-Basilica Di San Marco

-Palazza Ducale → Gotik tarzda yapılmış ve Venedik dükaları tarafından kullanılmış saraydır.

-Campanile Di San Marco

-Marciaro Müzesi

CANAL GRANDE (GRAND KANAL)

Venedik’te ki en büyük kanaldır ve üzerinde dört köprü bulunur.bu köprülerin içinde en eski ve en turistlik olanı Rialto Köprü’südür.Diğer köprüler yapılmadan önce Grand kanal üzerinde iki yakayı birbirine bağlayan tek köprü Rialto’ydu.

45cca201-a966-4377-82f8-0081d3310a6d

Venedik kentinin en renkli mekanlarından biri Rialto Köprüsü’dür. Yalnız iki yakayı birbirine bağlamakla kalmaz; aynı zamanda cıvıl cıvıl bir alışveriş mekanıdır. Rialto köprüsünün üzerinde satın almak isteyeceğiniz her şeyi bulabilirsiniz.Ayrıca Köprü üzerinden Grand Kanal manzarası bir harikadır.

GETTO(YAHUDİ MAHALLESİ)

Venedik Cumhuriyet’i altında yaşayan Yahudilerin yaşamaya zorlandığı muhittir. Arsenale bölgesinde ve San Marco’dan yürüyerek gitmek isterseniz 20 dakika sürüyor.Bugün, Getto hala şehirdeki Yahudi yaşamının merkezini oluşturmaktadır. Venedik Yahudi Cemaati sadece 500 kişiden oluşmasına rağmen, kültürel canlılığı nedeniyle tüm şehrin kültürel merkezidir.

7942d079-17ef-4af4-a600-3acc765f8cc0

PONTE DELL’ACCADEMİA

Çok güzel bir bina.İçine girmek istemeseniz bile en azından dışarıdan bir bakın derim. Dorsoduro bölgesinde.Pazar günü 14:00’e kadar açık.Giriş ücreti 15 euro.

NOTLAR

1-Gondol gezileri 6 kişilik gruplar halinde yapılıyor.İki kişide binersiniz ama tüm ücreti siz ödemek zorunda kalırsınız .Bu yüzden San Marco girişinde ki gondol duraklarının orada durun ve sizin gibi bir çiftin gelmesini bekleyin 🙂 Evet ,uzaktan gondola binmek isteyen bir çift gördüyseniz hemen yanına koşun ve beraber gondola binmek isteyip istemediklerini sorun.Genelde herkes beraber binmek istiyor.Bence gondol için 4 kişi ideal,gondolun iki başında değişerek oturabiliyorsunuz,6 kişi sıkıntı 🙂

2-Venedik’in her yerinde kendinizi vitrin camına yapışmış olarak bulacağınız pastaneler var.Devasa bezeler,lezzetli tatlılar ve farklı renkler ve boyutlarda marshmallow’lar var.Tabi fiyatlar turistlere göre 🙂

                                                  ea135e3c-7bb1-4c3f-844d-1c2fcadc50b6                1c0eecba-e118-4f23-a197-415e35fdc253

3-Venedik tamamen turistlik bir şehir.Gezdiğiniz sürece belki yerli halktan kimseyi göremeyeceksiniz.Bu kadar turistin olduğu yerde tabi ki fiyatlar fazla ve ürünlerde kalite düşük.Emin olun ki; Venedik’te yiyeceğiniz bir pizza yada makarna İtalya’da yediğinizin en kötüsüdür.

4-Sardee in Saor yöresel yemekleri.Sardalye balıklı tatlı ekşi soslu bir yemek.Bir yesem mi dedim ama görüntüsü çok cazip gelmedi açıkçası 🙂

5-Venedik’te eğer vaktiniz varsa ; Burono ve Murono’ya uğrayabilirsiniz. Burono’da rengarenk evler .Murono’da ise cam atölyeleri var.Bizim çok vaktimiz yoktu .Zaten Avrupa’nın nerdeyse her şehrinde bir rengarenk ev konsepti olduğu için çokta görmeye gerek duymadık.

6-Caffe Florian güzel bir kafe fakat kahve 8 euro,bilin de gidin 🙂

7-Biz Venedik’te kamp alanında konakladık.Kamp’tan merkez ulaşım çok kolaydı.Önünde otobüs durağı var ve merkeze kadar kısa sürede gidiyor.Kaldığımız ortam , kamp alanına ait olan duşlar ve tuvaletlerde temizdi.Tabi çadırın tek sıkıntısı çok sıcaktı.Gün içine biraz yatıp dinleneyim deme gibi bir şansınız yok.Güneş çadıra gelmeden çıkıp,güneş batınca geleceksiniz sorun yok 🙂 Bin çok memnun kaldık,fiyatlarda çok uygundu.Sizlere de tavsiye ederim.

                                    bdff5cdd-7167-41e6-9817-c98e0eb44241               3d220c08-7003-4075-8e4b-f4b6b378a869

8-Biz Venedik’ten yavaştan Milano ‘ya geçer.Hava çok sıcak,yol nasıl bitecek bakalım ..

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın