MİLANO GEZİ NOTLARI

Milano deyince erkeklerin aklına futbol,bayanların aklına da moda gelir diye düşünüyorum..Hem erkeklere hem bayanlara hitap eden bu şehir..Gezmelik demiyorum ama tam yaşamalık bir şehirdir.Tabi yazın ortaya çıkan eşek arısı büyüklüğünde ki sivrisinekleri saymazsak.. Milano yolunuzun üzerindeyse uğrayın ,gece konaklayın,pişman olmazsınız..Hatta ve hatta bir gününüzü de Alpler’e çıkmak için ayırırsanız.Bizim döndüğümüz gibi Milano’dan büyülenmiş şekilde dönebilirsiniz.

DUOMO KATEDRALİ

Dünyanın en etkileyici gotik katedrallerinden biridir ve Dünya’nın en büyük dördüncü katedrali seçilmiştir. Giriş ücretli ve kapıda çok kuyruk oluyor.İçerisinde  de fotoğraf çekmek isterseniz ayrı bir bileklik alarak içeri giriyorsunuz .İsterseniz ücret karşılığı Çan Kule’sine de çıkabilirsiniz.Katedralin güzelliği karşısında büyülenirken,çantalarınızı sağlama almayı unutmayın çünkü etrafta çakallar dolanıyor 🙂 Kesinlikle Milano’da görmek isteyeceğiniz ilk ve en etkileyic yer.

10c3592c-a89a-490f-97b1-e29cd9f3e336

GALLERİA VİTTORİO EMANUELE

Duomo Meydanı’nın sol tarafındaki  tarihi alışveriş merkezidir ve mimarisi Duomo’ya yakışacak kadar zariftir.Tüm turistler gibi, biz de uğur getirmesi için, Galleria’nın tam ortasındaki yerde bulunan Boğa burcuna ayağımızı sürttük ve dileğimizin gerçekleşmesini hala bekliyoruz 😛 Galleria Vittorio’nun içerisinde adını bildiğiniz bilmediğiniz bütün lüks mağazaları bulmanız mümkün. Milano’ya gelmişken piyasa yapayım derseniz,bu mağazalardan birinin kafesine oturup vakit geçirebilirsiniz:)

79f4e435-7990-4784-a1c3-09fb6fa679aa  3bd735b2-0ad5-44db-993c-ed741dd443ab

PİAZZA DELL SCALA

Emanuele meydanından ilerlediğinizde  Leonardo’nun heykelinin olduğu scala’ya gelirsiniz.Öyle çok abartılacak bir durum yok,fotoğraf çekip devam edin 😛

0895409c-bb3c-4591-9787-3870081667a7

SANTA MARİA DELLE GRAZİE BASİLİCA

Unesco Dünya Mirası arasındadır. Bu bazilikanın en önemli özelliği Leonardo da Vinci’nin kimilerine göre başyapıtı sayılan ünlü “Son Yemek” eserinin bulunmasıdır. Görebilmek için birkaç ay öncesinden rezervasyon yapmak gerekiyor.Maalesef biz rezervasyon yaptırmadığımız için göremedik  ama her sabah 08:30’da rezervasyona gelmeyen kişilerin biletleri satılıyormuş.Bunu da Milano’dan döneceğimiz zaman öğrendik.Siz erkenden gidip şansınızı deneyebilirsiniz. Metroyla Conciliazione durağında inebilirsiniz.

CASTELLO SFORZEZCO HEYKELİ

Tarih boyunca yöneticilerin yaşadığı yer olmuş.Metroyla Cadorna durağında inin yada Duomo’ya arkanızı dönün ve yürümeye devam edin .Çok uzak değil ..

c68adfba-54cd-4885-9c43-75e119f5849a

SANT AMBROGİO BAZİLİKASI

Metroyla Sant Ambrogio’da inebilirsiniz. Yakınında katolik üniversitesi var.Bahçesini gezebilirsiniz.

NAVİGALİ BÖLGESİ

Bu bölgede nehir kenarında yürüyebilir.Etraftaki antikacıları gezebilir,restoranlarda karnınızı doyurabilirsiniz.Hareketli-renkli bir bölge.Gece takılmak için tercih edilebilir.19-22:00 arası kafelerde happy hour var ve içecek alana mezeler ücretsiz ama ufak tefek şeyler tabi.Meze deyince aklınıza rakı sofrası gelmesin 🙂

*Milano’ya gelmişken Alpler’e doğru yola çıkmamak olmaz ..Önce Como Göl’üne uğrayarak kendinizi biraz şımartın sonrada Alpler’e doğru devam edin..

a7947394-b4cc-4e10-8030-609613de7271

*Alp’ler de Lanzo D’intelvi tepesine giderek ,Lugano Göl’ü manzarasına doyabilirsiniz.Tam İsviçre sınırında manzarayı izleyeceğiniz bir balkon mevcut,elinizi uzattığınızda eliniz İsviçre’de kalıyor 🙂 Yalnız manzara öyle böyle değil yani ağzınız açık saatlerce bakabilirsiniz.

ad65d4a9-24c2-4de8-833b-a87da253c4fe

f99cacce-4bf2-4b5f-a373-f71062fe1453

Manzaraya doyduktan sonra Bellagio Köy’üne  doğru yol alıyoruz.

BELLAGİO KÖYÜ

Vapurlar Como, Cernobbio, Argegno, gölün tek adası Comacina, Lenno, Tremezzo, Cadenabbla, Bellagio, Mennagio, Varenna iskelelerinde duruyor. Arabayla seyahat ise yolların virajlı ve dar olması nedeniyle biraz sıkıntılı ve uzun sürüyor.Bu yüzden bizde  vapuru tercih ettik. Köy dediğime bakmayın,yeterince turistlik bir hal almış.Küçük bir sahil kasabası kıvamında daha çok..Küçük bir yemek molası verilebilir. Como Göl’ünün manzarası en güzel Bellagio köyünden görünüyormuş.Duyduk duymadık demeyin,gezip görmeden gelmeyin 🙂

293387be-1ba4-484c-853f-ed423fcb363e

Buradan Milano’ya doğru dönerken Madonna Dell Ghisallo bisiklet müzesi ve yanında bisikletçileri koruduğuna inanılan; Santuario Dell Ghisallo  şapeli var.Küçücük bir şapel ve içerisinde bisikletler ve bisiklet parçaları asılı.

ebdad42a-4aa3-4165-b3a5-4932f31ee501

NE YENİR?

*Luini; Duomo katedralini önünüze alın,solundaki sokaktan girin ve oradaki dükkandan kapıdaki kuyruğa rağmen  mutlaka ve mutlaka panzerotti yeyin. Panzerotti bizim çiğ böreğin büyüğü .İçinde erimiş bol mozarella peyniri ve domates sosu var.Bu adamlar bunu çok iyi yapıyorlar 🙂 Mutlaka ye .. Mutlaka..:)

*La Rinoscenta ‘nın içindeki Obika’da mozarella yiyebilirsiniz.

*Focaccia;kalın bir pizza hamurunun üzerinde kıyma,sosis,zeytin,peynir…..gibi malzemeler var.Açlıkta gider 🙂

*San Lorenzo kilisesinin yakınında Trattorial Dal Billy restoranının deniz ürünleri meşhur .Özellikle de ıstakoz ve yengeçli tagliatelle’si tercih ediliyor.

*Tatlı olarak mutlaka ve mutlaka Panna Cotta yemenizi tavsiye ederim.Bir çeşit bizim muhallebi gibi ama gerçekten çok lezzetliydi.

NOTLAR

1-Milano’da ulaşımı çok rahat metro ile sağlayabilirsiniz.

2-Milano bağımlılık yapabilir,çok uzun kalmayın.Sonra yerleşme planları yapabilirsiniz 🙂

3-Yazın gidiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle yanınızda sinek ilacı bulundurun.Öyle böyle değil devasa sinekler ve sanki sinek değil kuduz bir hayvan ısırıyor.Gezerken sürekli sıkarak gezmek zorunda kalabilirsiniz.Belediye doğaya müdahale etmek istemediği için ilaçlama yapmıyormuş.Bu yüzden sinekler at gibi olmuşlar 😛

4-İmkanınız var ise Como Göl’üne ve Alpler’e, en azından bizim çıktığımız noktaya kadar mutlaka uğrayın.Hayatınız boyunca göreceğiniz nadir manzaralardan birini görürsünüz.Tahmin edeceğiniz üzere Alpler’e çıktıkça hava sıcaklığı azalıyor ,yanınızda kalın bir şeyler bulundurmakta fayda var.

5-Milano’da herhangi bir restoranının lavabosunda musluğu nereden açacağım diye bir düşünebilirsiniz.Çünkü musluklar yerdeki butona basılarak açılıyor.Ayağınızı butondan çekince kapanıyor.Bence çok başarılı ..Siz bunu bilin de gidin ,benim gibi aval aval etrafa bakmayın 🙂

6-Biz buradan  sineklerden delik deşik olmuş bir şekilde,  önce  yol üzerinde bulunan  Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan Cinque Terre ‘ye,oradan yamukluğuyla ünlü Pisa
Kule’sine son olarakta etrafı surlarla çevrili Lucca ‘ya uğrayarak  Floransa ‘ya geçiyoreee… Arrivederci 🙂

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın