PİSA GEZİ NOTLARI

İtalya’da görülecek yerler listesinin başında gelen mecburi duraklarımızdan Pisa’ya da sırf kuleyi ve mucizeler meydanını görmek için gittik.Neredeyse başka hiçbir klasik turistik özelliği olmayan  Pisa şehrine turist yağmasına sebep olan kule ve kuleyi  içine alan meydan Unesco Dünya Kültür Mirasları listesine alınmıştır.Çan kulesi olarak tasarlanan Pisa’da 7 çan bulunur. Tepeye 294 basamak çıkılarak ulaşılır.Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir. Ancak yapının ağırlık merkezini kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar eğilmektedir.Bir iddiaya göre;Galileo’nun bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak  düştüklerini ,farklı ağırlıklardaki iki top güllesini bu kuleden aşağı bırakarak gözlemlediği söylenir. İtaya turu yapanlar Milano’dan Floransa’ya geçerken Pisa Kule’sine uğrayabilirler.Aracı olmayanlar için ise;Floransa’dan trenle 1 saat mesafededir.

Pisa kulesinin etrafında İtalya’dan alabileceğiniz en ucuz hediyelik eşyaları alabilirsiniz.O yüzden İtalya seyahatiniz boyunca hiç bir şey almayın ve Pisa ‘ya gitmek için bekleyin :)Etarfta bir çok restoran ve kafe var  ve tabi ki hepsi fazla turistlik,oturmak yada oturmamak sizin tercihiniz:)

Tabi buraya kadar gelipte Pisa’yla klasik pozlardan vermemek olmaz.Ben bu pozdan istemiyorum dedim ama oradaki güvenlik görevlisi ” ölümü gör,bu pozu vermeden gidemezsin ” dedi.Bende kırmadım :p 🙂

c3014699-47ce-4911-9770-f9d8e9fca0c5

Buradan yolun devamında olan Lucca şehrini de görerek Floransa‘ya geçiyoruz.Bu arada yorgunluktan bitmek üzereyiz..

 

 

Bir Cevap Yazın