ROMA GEZİ NOTLARI

İtalya’da en çok sevdiğim şehir Roma’ydı. Gecesi gündüzü  ayrı güzel ve en az Paris kadar romantik bir şehir olduğunu düşünüyorum.Ah şimdi Roma’da olsak da İspanyol Merdivenlerine oturup tiramisumuzu yesek 🙂 Biz Roma’ya Ağustos’ta gittiğimiz için inanılmaz sıcaktı.Gezerken biraz sıkıntı çektik.Hatta yollarda bulduğumuz her çeşmenin altına başımızı sokup ıslattık.Roma’da da Amsterdam ‘daki gibi musluk suları temiz ve içilebilir.Bu yüzden boş bir şişeniz olduğu sürece her yerden su doldurup içebilirsiniz.Ben Roma’ya en çok Dan Brown ‘ın kitap serisini okuduktan sonra,Vatikan’ı gezmek için gitmek istemiştim aslında..Tabi orayı da gezdim ama Roma’nın gece görüntüsüyle de ayrı bir aşk yaşadığımı saklayamayacağım..Roma çok güzel arkadaşlar valla öyle böyle değil,bayağı güzel 🙂

COLLESİUM(KOLEZYUM)

Taş ve demirden yapılan Kolezyum sadece Roma’nın değil, Dünya’nın da en büyük amfi tiyatrosudur.Kolezyumun aslında çok kanlı bir hikayesi vardır.İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için ve biraz da kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlerdi. Kolezyum’da dövüştürülmek amacı ile yetiştirilmiş bazı köle gladyatörler vardı. Bu gladyatörler Kolezyum içerisinde dövüştürülürdü. Dövüş sonunda kaybeden gladyatör öldürülürdü. Kolezyum içerisinde yapılan en kanlı ve en vahşi gösteri ise; bazı gladyatörlerin karşısına yabani ve yırtıcı hayvanlar çıkartılırdı. Bu hayvanların acımasız bir şekilde gladyatörleri parçalaması ise o dönemin halkı tarafından büyük bir keyifle izlenirdi. Bu hayvan dövüşleri daha çok ülkede suç işleyen ve idam cezasına çarptırılanlara yapılırdı ve halk bunları izlemekten çok keyif alırdı. Hatta o dönem insanların en büyük eğlencesi buydu.Yani Kolezyum’dao dönemde  dökülen kan,Roma’dan İstanbul’a yol olur. Bunlardan başka pek çok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar olurdu. Bu eğlence anlayışı, Hırıstiyanlığın gelmesi ile birlikte insan katliamının önüne geçmek adına  sonlandırılmıştır.Çokta iyi olmuş.Ben bu hikayeyi okuyarak gittiğim için gezerken kendimi acaba burada da biri ölmüş müdür diye düşünmekten alıkoyamadım.Keşke sadece sanatsal oyunların yapıldığı bir amfi tiyatro olarak kalsaymış..Kolezyum daha sonra barınma yeri, iş dükkânları, dini kışlalar, istiham, taş ocağı, Hıristiyan türbesi olarak çeşitli amaçlarla kullanıldı. Asıl adı Arena iken sonradan, girişteki heykelin adını aldı ve 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçildi.Günümüzde depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen, Roma İmparatorluğu’nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülür.Ayrıca Paskalya öncesi Cuma günü Papa amfi tiyatroda fener alayı düzenler. Kolezyum için internetten bilet alırsanız pişman olmazsınız.Çünkü çok sıra oluyor .Eğer Roma Pass aldıysanız Kolezyum’a giriş dahil tekrar bir bilet almaya gerek yok.

d7f6ca80-1ef8-4f05-80d4-dfe8aab0d455

b486d748-20ab-4a76-a40d-58c89899285a

BASİLİCA Dİ SAN PİETRO İN VİNCOLİ

Michelangelo’nun muhteşem Musa Heykeli ile San Pietro’nun kutsal emaneti olan Kudüs’teki zindanda bağlandığı zincirler bu bazilikadadır.Ama içeride ayin varsa kapıdaki görevli içeri girmeye izin vermiyor. Kolezyum’un çok yakınında..

                                                            2dd5967f-80cb-46af-a729-37742abde8d8               6460f233-c058-4fe9-974a-3ee7f6a77cc5

FORO ROMANO (FORUM)

Kolezyum’un hemen yanında ve Kolezyum biletiyle girebiliyorsunuz.Eskiden ticaret, iş, fahişelik, ibadet ve adaletin yönetimi burada gerçekleşmekteydi.İçerisinde birçok büyük anıt ve antik harabe içermektedir. İmparatorluğun son günlerinde, günlük işler için kullanımı bırakılıp dini bir yer olarak kalmıştır.Sakin sakin gezmek istiyorsanız serin bir havada gitmenizi tavsiye ederim .

cd391b33-c4eb-4acb-bb04-c4050d2538e3

71825d34-c614-4a82-a200-2f552d80d4dc

CAPİTOLİNO HİLL

Roma kentinin ünlü yedi tepesinden en yüksek olanıdır.

9c18d434-ce80-46e5-89ce-35ec491ec87c

ee6233c8-7669-4e56-93e0-f754fd36b09e

PALATİNO HİLL

Roma’nın yedi tepesinden en merkezde olanı ve Roma kentinin tarihi kalıntılar açısından en zengin bölgesidir.bu tepe hakkında çeşitli efsaneler vardır. Romulus ve Romus’un dişi bir kurt tarafından bulunarak hayatlarının kurtarıldığı yerdir.Diğeri ise; karısı Acca Larentia ile birlikte çocukları büyütecek olan çoban Faustulus bebeklerini burada bulmuştur. Burada yetiştirmişler ve Romulus Roma’yı kurmaya burada karar vermiştir.Artık siz hangisine inanmak isterseniz:)

c7b06e9c-afe4-43b2-aa43-c3ecbd0b326a

BASİLİCA Dİ SANTA MARİA İN COSMEDİAN

Sade bir bazilika fakat içindeki heykel onu biraz ilginç kılıyor. Efaneye göre elinizi heykelin ağzına koyduğunuzda eğer yalan söylerseniz,heykel elinizi kapıyormuş 🙂 Ben denemedim zaten hiçte yalan söylemem 😛

0d7f80d7-eda7-4a57-acc3-b8a313d85da4

PANTHEON

Novana Meydanı’nda antik Roma’dan kalma bir tapınak.Giriş ücretsiz. Bu arada Novana Meydanı’da gayet keyifli bir meydan.Eskiden at yarışları burada yapılıyormuş ve meydanın ortasında göreceğiniz çeşmenin ismi 4 Nehir Çeşmesi.Şimdi ise meydanda müzik yapan sokak sanatçıları halkın keyifli dakikalar geçirmesini sağlıyor.

20cdb8bb-6513-469c-a78c-d96c4aa2acd2    5d9d7feb-55a2-481a-a1b5-e7eb4075c00e    670b2387-4a08-4591-831d-418c618a41b8

 

FONTANA Dİ TREVi(AŞIKLAR ÇEŞMESİ)

Roma deyince akla ilk gelenlerden biri meşhur Aşklar Çeşmesi..E tabi adı aşk olur da bu çeşmenin bir hikayesi olmaz mı? Bir efsane göre ;durum  su arayan askerler ile askerlere su kaynağının yerini gösteren bir kız ile ilgilidir.Roma ordusu bir savaştan dönerken uzun süre su bulamaz. Derken karşılarına oldukça güzel bir kız çıkar ve askerlere bulundukları yeri kazarlarsa su çıkacağını söyler. Askerler kızın dediğini yaparak  yeri kazarlar ve su bulurlar. Bu yer havuzun bulunduğu yerdir.Bu çeşmeye Aşk Çesme ‘si denilmesinin nedeni ise ;burada büyük aşkların ifade edildiği birkaç aşk filminin çekilmiş olmasıdır.

Maalesef biz Roma’dayken çeşme bakımdaydı ama öyle böyle bir bakım değil her yeri kapalıydı. Neyse ki aradan küçük bir delik buldum da paramı havuza atıp, dilek tutmayı başardım 🙂  Ama bende istemez miydim buraya çektiğim bir fotoğrafı koyabilmek ,yok işte yok …:)

SPANISH STEPS(İSPANYOL MERDİVENLERİ)

Aslında bir esprisi olmayan ama popülerliğini sürekli koruyan merdivenlerdir.Geniş bir meydanda ki bu merdivenlerde;yemek istediğiniz şeyleri alıp ,oturup yiyebilir ya da yorulunca keyfinize bakabilirsiniz.Zaman zaman sivil polislerin selfi çubuğu satanlara sağlı sollu yaptığı baskınları izlemekte pek mümkün..Ben burada gece vakit geçirmekten çok keyif aldım.Belli bi saatten sonra giderseniz.Merdivenlerde oturacak yer bulamayabilirsiniz.

face3e65-5f3d-4fde-9c7c-418c5c9f1444

6a73d10b-21c0-4ebb-b501-a8378f2dab0e

CAMPE DE FİORİ

Gece-gündüz Roma’nın en hareketli meydanlarından birisi.Sabahları burada kurulan sebze-meyve pazarının hareketliliği, akşamları da kafe ve barlarda toplanan gençlerin eğlencesi ile sabah -akşam ayrı hareketli bir meydan.Meydandaki sokak pazarı Pazar günleri hariç her gün 08.00-14.00 saatleri arasında kuruluyor.Pazarda yok yok..Türkiye’ye dönerken bavula atmak istediğiniz makarnaları,bu pazardan daha ucuza alabilirsiniz 🙂

unnamed

PİAZZA DEL POPOLO

Piazza del Popolo Avrupa’nın en güzel meydanları arasında gösterilir.Meydanın hemen girişindeki ikiz kiliseleri de buraya gelmişken görebilirsiniz.Metrodan Flaminio durağında inerek,Roma’yı gezmeye başlamak için bu meydanı başlangıç olarak kullanabilirsiniz. Meydandan sonra;İspanyol Merdivenleri ,Aşk Çeşmesi,Panteon ve Piazza Navona’ya yürüyerek gidilebilir.

unnamed (2)

unnamed (1)

PİAZZA VENEZİA

Meydanda ücretsiz görebileceğiniz Vittorio Emanuele anıtını kaçırmayın:)  Bu heykel İtalya’nın birleşmesini kutlamak amacı ile yapılmıştır. Roma’nın en sevdiğim meydanlarından biri olmuştur.Yorulduktan sonra meydanda ki çimenlerde bir ağaç gölgesinde dinlenebilirsiniz.Özellikle hava karardıktan sonra ışıklandırmalarla birlikle gözümde devleşen bu meydanda tekrar vakit geçirmek istediğimi saklamak istemiyorum 🙂

unnamed (3)

unnamed (4)

Meydanın arkasından Aracoeli’ye uzanan ,en eski ve en çok basamağı olan, Michelangelo tarafından Piazza’ya ulaşmak için yeniden tasarlanmış olan Cordonata Merdivenlerinden çıkabilirsiniz.Atlıların, atlarından inmeden tepeye kadar çıkmalarını sağlamak için geniş yapılmışlardır.

VİA DEL CORSO

Akşama doğru trafiğin kapandığı ve hareketliliğin arttığı cadde.Alışveriş için güzel mağazaların olduğu ,gezmesi keyifli bir caddedir.Metrodan Spagna yada Flaminio durağında inebilirsiniz.

unnamed

CASTEL SANT ANGELO

Siyasi karmaşa dönemlerinde Papalar’ın konakladığı yer ve daha sonra hapishane olarak da kullanılmıştır.Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’da esir tutulanlar arasında yer almıştır.Kale ile Vatikan arasında yer alan gizli geçiş ile Papalar’ın güvenliği sağlanmıştır. Vatikan Koridoru, Vatikan Sarayı’ndan Castel Sant Angelo’ya kadar uzanır.Pazartesi günleri kapalı ve giriş ücretlidir.Dış mimarisinden ve içine girdiğinizde ;gerçek bir kaleye girdiğinizi iliklerinize kadar hissedebilirsiniz 🙂

unnamed (1)

unnamed (2)

VATİKAN

Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Dünyanın yüzölçümü olarak en küçük ülkesidir.Devlet başkanı olarak Papa’nın sözleri yasa hükmündedir. Vatikan’ın, 100 kişilik İsviçre vatandaşı ve Katolik olması şart olan geleneksel giysili muhafızlardan oluşan küçük bir ordusu vardır.Roma’da gitmek için can attığım ,Dan Brown kitap serisini okuduktan sonra ilk gitmek istediğim yerler arasında olan yer.Evet sonuç olarak gittim ve rahatladım.Gezerken okuduğum romanlardaki her satır bir film şeridi gibi gözümün önünden geçti.Günlerimi burada harcamadım tabi ki ama sanattan daha çok anlayıp,harcamak isterdim .Yanlış hatırlamıyorsam ;her ayın son Pazar günleri giriş ücretsizdi ama tabi ki çok kalabalık oluyormuş..Gitmeden önce Vatikan hakkında bir şeyler okumanızı tavsiye ederim.Okuduklarınız, ağzınız açık gezmenizi kolaylaştırabilir 🙂

unnamed (5)

unnamed (4)     unnamed (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NE YENİR?

*Enoteca Cul De Sac ‘da ”coda alla vaccinara(öküz kuyruğu)” yemenizi tavsiye ederim.Et biraz dana gerdan kıvamında ve gayet lezzetli ve doyurucu.Biz öğlen yemeği için rezervasyonsuz gitmiştik ama akşam yemeği için rezervasyon yapmanızı öneririm.Piazza Novana’nın alt tarafında.

*Pastificio; tartışmasız Roma’nın en iyi makarnacısı olsa gerek.İçeride oturacak yer yok.Bir bar tezgahı yapmışlar ,isterseniz ek ücret ödeyerek oraya yiyebilirsiniz ama hiç gerek yok.Çünkü makarnanızı alın ve doğru İspanyol Merdivenlerine..Sadece iki çeşit makarna oluyor.Biri sebzeli kremalı gibi ,diğeri domates soslu kıvamında..Makarnaların sadece 12:00-14:00 arası çıktığını okumuştum ama biz 17-18:00 gibi gittiğimizde kazanın sonunu sıyıyarak tabağa koymuşlardı 🙂 Siz siz olun her saat şansınızı deneyelim..Yılmak yok o makarna yenecek 😛

*Pastificio’nun iki dükkan ötesinde ki Fratelli Fabbi isimli şarküteride istediğiniz sandviçi hazırlatabilirsiniz.Zaten İtalya’da bu konsept çok yaygın.Hemen hemen bütün şarküterilerde ekmek arası bir şeyler yapıyorlar..

*Pompi Pastanesi;tiramisunun kralı burada..Buradan paketini yaptır ve koş İspanyol Merdivenlerine..Tartışmasız en iyisi..

*Trastevere’de ”La Piazzette De Trastevere ” restoranında sea food ravioli ‘yi gönül rahatlığıyla mideye indirebilirsiniz .

*Testaccio’da Checchinodal 1887 restoranında yerel Roma yemekleri varmış fakat biz bu bölgeye gittiğimizde ; ortada in cin top oynuyordu ve etrafta gezen tiplerde pek tekin gibi değillerdi.Bir süre tedirginlik içinde restoranın yerini aradık ama maalesef bulamadık.Sonra tekrar bu bölgeye gelmemek üzere hemen metroya bindik ve geri döndük.Sizde bir şansınızı deneyebilirsiniz fakat hava karardıktan sonra gitmemenizi tavsiye ederim.Bir de aynı bölgede Pizzaria Da Remo restoranına da rezervasyon yaptırmak gerekiyor ve 19:00’da açılıyor.Kızarmış kabak çiçeği dolması(metanzene parmigiano) meşhur.

NOTLAR

1-Ulaşım için 3 günlük biletler var.Metro istasyonlarının içinden alabilirsiniz.

2-Turist bilgilendirme merkezlerinden Roma Pass alabilirsiniz.Yaklaşık 34 euro.Üç gün geçerli iki müzeye giriş+müzelerde sıra beklemeden girme+ücretsiz ulaşım dahil.Kolezeyuma’da Roma Pass ile girebilirisiniz.Biz aldık ama bana sorarsanız hiç gerek yok.Çünkü Roma tam anlamıyla yürüyerek çok rahat gezilebilecek bir şehir. Her meydan başka bir yere çıkıyor ve hiç metro kullanmaya gerek kalmıyor.Eğer sürekli metro kullanmayacaksanız; metro’da tek bilet alarak ve müzeler için ayrı bilet alarak gezmek çok daha ekonomik.Biz aldık,pişmanız..

3-Pastificio’da makarna ,Pompi’de tiramisu yemeden dönemeyin..Bunalr Roma’da yapılacak ilk şeyler arasında olsun 🙂

4-Roma’da yanınızda bir şişe olursa ,bulduğunuz her çeşmeden su doldurup içebilirisniz.Sular çok temiz ve lezzetli.

5-Biz Roma’da kamp yerinde Bungalow evde kaldık.Kamp yeri şehrin dışında;Kamptan belli saat aralıklarında servis kalkıyor ,tren istasyonuna kadar sizi bırakıyor. Dönüşte de yine belli saatlerde sizi alıp kampa götürüyor ama sadece 23:00 ‘a kadar bu servis devam ediyor.Evet kamp yeri güzeldi ,hoştu,temizdi,çok ucuzdu falan ama..Binmek zorunda kaldığımız tren yönüne binen kişiler;genelde ya evsiz,ya selfie çubuğu satan,ya çakma saat ,parfüm satan vs..tiplerdi.Trenden inip servisin gelmesini beklediğimiz istasyonunda çok tekin bir yer olduğunu söyleyemeceğim..Bu yüzden biz sadece ilk gün treni kullandık sonra merkeze motorla gittik.Park yeri hiç sorun olmadı.Aracınız varsa; evet kampta kalmak çok iyi bir fikir fakat yoksa bir düşünün.

İlk gün kamp yerine de giderken, yolda belli aralıklarla sandalyelerde oturan bayanlar vardı.Biz başta anlam veremedik.Sonra tabi yol yorgunluğunun da verdiği düşünememezlikle , acaba güneşleniyorlar mı dedik ? Sonra biraz daha gidince yanından geçtiğimiz arabanın hoplayıp-zıplamasından anladık ki ,durum farklı 🙂 Bayanlar çalışıyor …Kampa varana kadar da kamp yerinde mi kalıyorlar acaba gibi düşünceler geçmedi değil tabi aklımdan ama ..Sizin geçmesin çünkü kamp yeri gerçekten çok hoş bir yerdi. Hizmet kalitesi ve temizlik olarak gayet iyiydi. İçeride restoranı ve havuzu vardı.Aracınız var ise kesinlikle burada kalmayı öneririm .Çünkü Roma’da konaklamak için gerçekten komik bir fiyat ödüyorsunuz..

6-Bir de mümkünse Ağustos ayında gitmeyin Roma’ya..Taşların sıcağı üzerimize üzerimize geldi resmen.Öldük, bittik,yandık resmen sıcaktan..Bir günümüz daha olmasına rağmen konaklamayı yakarak, Manfredonia diye denize girebileceğimiz yazlık bir mekan bulduk.Tebdil-i mekanda ferahlık vardır, demişler.Bakalım gidelim görelim 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın